Lyckad klubbkväll och motionstävling

  • 28 maj 2023

image: Lyckad klubbkväll och motionstävling

Onsdagen den 24 maj kördes en motionstävling på Stångån.  

Onsdagen den 24 maj kördes en motionstävling på Stångån. Tävlingen inleddes med gemensam uppvärmning på land innan alla deltagare delades in i två lag. De två lagen fick sedan mötas i en stafett mellan klubbens brygga och båtbryggan cirka 50 meter nedströms från klubben. Efter stafetten var det dags för ett individuellt lopp på cirka 2500 meter. Deltagarna fick starta med cirka 30 sekunders mellanrum vid klubbens brygga och fick sedan paddla nedströms och vända runt en boj och sedan paddla tillbaka och gå i mål vid klubbens brygga. Efter paddlingen blev det grillning och prisutdelning utanför klubbhuset.

 

Styrelsen hoppas på att få till en liknande motionstävling i augusti. 

 

Nedan ser ni resultatlistan från långloppet.