Ny motionstävling onsdag den 5 juli klockan 18

  • 18 jun 2023

image: Ny motionstävling onsdag den 5 juli klockan 18

Efter succén i maj kommer vi köra en ny motionstävling på Stångån onsdag den 5 juli 

Onsdag den 5 juli kommer vi köra en ny motionstävling på Stångån. Upplägget är samma som förra gången. Vi börjar med gemensam uppvärmning på land klockan 18.00 och sedan kör vi en stafett på cirka 50 meter mellan klubbens brygga och bryggan 50 meter nedströms. Därefter kör vi ett individuellt lopp på cirka 2500 meter där deltagarna paddlar nedströms mot Roxen och vänder runt en boj och paddlar tillbaka och går i mål vid klubbens brygga. Efter tävlingen blir det grillning vid klubbhuset. Alla kan vara med oavsett vilken kanot man kör. 

 

Anmäl dig till loppet senast den 4 juli. Länk till anmälan hittar du här: https://docs.google.com/forms/d/1hROciT-YourhJIZXdifw9CihDl4sN18MjmvKz4eq01U/edit